Yükleniyor
fashion img

Değişim İade Süreçleri

Değişim İade Süreçleri

Ürünlerde Değişim Süresi Ne Kadar ?

www.orajbutik.com adresinden satın almış olduğunuz ürünlerin kullanılmamış olması şartıyla değişim süresi ürünün teslim alındığı tarihten itibaren "5 GÜN"dür.

"İndirimdeki Ürünler" Kategorisinde İade yada Değişim Var Mı? ?

"İndirimdeki Ürünler" kategorimizden satın aldığınız ürünlerde ne yazık kı iade ve değişim yapılmamaktadır. Lütfen siparişlerinizi bu durumu göz önünde bulundurarak veriniz. Aksi takdirde satış sözleşmemizi kabul etmiş sayılacaksınız.

Değişim İşlemini Nasıl Gerçekleştirebilirim?

1- Değişimini yapmak istediğiniz ürün/ürünler için 0531 846 0898 numaralı Whatsapp hattımızdan bizimle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

2- Ürünleri anlaşmalı olduğumuz kargo firmamız Aras Kargo aracılığıyla “Karşı Ödemeli” olarak göndermeniz gerekmektedir. Değişim işlemi gönderdiğiniz ürünler bize ulaştıktan sonra gerçekleştirilecektir.

3- Ürün/Ürünleri gönderdikten sonra değişim siparişinizi oluşturmak için istediğiniz ürünlerin stokları tükenmeden 0531 846 0898 numaralı Whatsapp hattı ile iletişime geçmelisiniz.

Siparişim ayıplı/defolu/yanlış gönderilmiş ne yapmalıyım?

1- Satışa sunduğumuz tüm ürünler, kargoya teslim edilmek üzere paketlenirken hasar kontrolünden geçer. Nadiren yaşanılan ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa böyle bir durumda 0531 846 0898 numaralı Whatsapp hattımızdan iletişime geçmeniz gerekmektedir.

2- Bu durumda değişim prosedürü uygulanarak ücretsiz değişim yapılır.

Değişim İşleminde Kargo Ücreti Ödeyecek miyim?

1- Satın alınmış ürün ayıplı/defolu/yanlış şekilde tarafınıza ulaştıysa ayıplı/defolu/yanlış ürünü bizim adresimize gönderirken anlaşmalı olduğumuz kargo firmasını kullanarak “Karşı Ödemeli” olarak göndermeniz durumunda kargo ücreti bizim tarafımızdan karşılanacaktır. Bu durumda değişim prosedürü uygulanarak ücretsiz değişim yapılır.

2- Ayıplı/Defolu/Yanlış olmayan ürünlerin değişim işlemlerinde değişim kargo ücreti size aittir. Ürün/Ürünlerin anlaşmalı olduğumuz kargo firması kullanılarak “Karşı Ödemeli” şekilde bize gönderilmesi gerekmektedir. Değişim kargo ücreti yeni ürününüzü teslim alırken KAPIDA/HAVALE İLE ÖDEME olarak sizden tahsil edilir.

3- İndirimli ürünlerde değişim ve iade KESİNLİKLE YOKTUR.

Kapıda Ödeme Hakkında Önemli Bilgilendirme

Aşağıdaki bildiri sitemiz üzerinden kapıda ödeme yöntemiyle sipariş verip kargosunu hiçbir şekilde teslim almayanlar içindir.

Kapıda ödeme ile satın alınmış ürünlerin kargodan teslim alınması zorunludur. Teslim alınmayan ürünler iade edilemez. Teslim alınmayıp iade gelen paketler, firma tarafından kargo maliyeti eklenerek müşteriye tekrar gönderilmek üzere bekletilir.

Aynı şekilde ürün teslim alınmazsa satış sözleşmesi, onay alınması için telefon görüşmesi kayıtları ve alıcının beyan ettiği adresi, sipariş esnasında kullanılan bilgisayar yer adresi (IP/ MAC Adresi) delil olarak kullanılarak; Kapıda ödeme ile alışveriş imkanını kötüye kullanma, tedarikçi, kargo ve paketleme görevlisini gereksiz kullanma ve işgücünü yavaşlatma sebepleriyle; kargo masrafları, işletme masraflarının tamamının yasal yollarla tazmini için hukuki işlem başlatılır.

Alıcı kapıda ödemeli olarak satın aldığı ve teslim almayarak şirketi zarara uğrattığı her malın ve kargo dahil fatura tutarının en az kırk (40) en fazla doksan (90) katı kadar tazminat bedelini site sahiplerine peşinen ödemeyi resmen beyan eder.

Değiştirdiğim ürün Gönderdiğim Üründen Daha Pahalı

Değişim siparişinizdeki ürünlerin toplam tutarı gönderdiğiniz ürün/ürünlerin tutarından yüksek ise kalan tutar KAPIDA/HAVALE İLE ÖDEME olarak sizden tahsil edilir.

YURTDIŞI İPTAL & İADE

Yurtdışına yapılan satışlarda iade yoktur. Yurtdışından sipariş vererek değişim yapmak isteyen müşterilerimiz kargo ücretini kendileri ödemek mecburiyetindedir.

* DEĞİŞİM İŞLEMLERİNDE ANLAŞMALI KARGO FİRMAMIZ ARAS KARGO İLE KARŞI ÖDEMELİ OLARAK GÖNDERİM YAPMANIZ GEREKMEKTEDİR. KARŞI ÖDEMELİ OLARAK GÖNDERİM YAPILMAMASI DURUMUNDA, SİZE GÖNDERİLEN YENİ ÜRÜNLERDE TEK TARAFLI KARGO ÜCRETİ SİZDEN TAHSİL EDİLİR.

* İNDİRİMDEKİ ÜRÜNLER KATEGORİSİNDE OLAN ÜRÜNLERDE İADE VE DEĞİŞİM BULUNMAMAKTADIR.